Skaeve Huse

Algemeen

In Amersfoort willen we dat er voor iedereen een menswaardig thuis is. Ook voor mensen die niet gemakkelijk in een woonwijk of maatschappelijke opvang kunnen wonen. Daarom werkt Gemeente Amersfoort aan een plan voor 8 tot 10 mensen die een woonplek met begeleiding nodig hebben. Een plek op enige afstand van een woonwijk, omdat een prikkelarme manier van wonen hen helpt, met duidelijke regels en de juiste begeleiding. Het woonconcept Skaeve Huse is een manier van wonen die tot nu toe ontbreekt in Amersfoort.

Update 28 oktober 2025

  • Omnia Wonen heeft op 20 oktober een aanvraag voor een omgevingsvergunning ingediend voor de realisatie van 8 woonunits en een begeleidersunit voor het woonconcept Skaeve Huse. Om dit mogelijk te maken moet het omgevingsplan worden gewijzigd.
  • Het is nog onbekend wanneer je de ontwerp wijziging van het omgevingsplan en het ontwerpbesluit van de omgevingsvergunning kunt inzien. Waarschijnlijk wordt dit eind november. Zodra de datum bekend is, komt dat op deze website. Je leest hier dan ook hoe je kunt reageren op de voorstellen (zienswijze indienen). Het ontwerpplan wordt gepubliceerd op het omgevingsloket.
  • Het ontwerp omgevingsplan en het ontwerpbesluit omgevingsvergunning komen dan zes weken ter inzage. In deze periode kunnen omwonenden en belanghebbenden hun mening geven door een zienswijzen in te dienen. Het college van burgemeester en wethouders verwerkt alle reacties in een nota van zienswijzen. Daarna neemt de gemeenteraad een besluit over de wijziging van het omgevingsplan en de omgevingsvergunning.
     

Skaeve Huse

Skaeve Huse staan op meerdere plekken in Nederland, bijvoorbeeld in Rotterdam en Hilversum. Het concept komt oorspronkelijk uit Denemarken. De letterlijke vertaling is ‘rare huisjes’. Het is een woonvorm voor mensen die niet in een reguliere wijk of opvang kunnen wonen of dakloos zijn, omdat zij daar overlast veroorzaken door hun persoonlijke problemen. 

Begeleiding is voor de Skaeve Huse-bewoners verplicht en heeft als doel grenzen stellen en regelmaat en rust brengen. Daarnaast is er zorg vanuit een zorginstelling voor bewoners die dat nodig hebben. Bijvoorbeeld begeleiding bij zelfstandig wonen (koken, schoonmaken), omgaan met geld, zinvol de dag doorbrengen, hulp bij verslaving, therapie, hulp van het wijkteam of een combinatie hiervan. 

Door deze woonvorm met ondersteuning in te zetten, lukt het deze mensen beter om te wonen zonder overlast voor de omgeving te veroorzaken. In Amersfoort gaat het om een woonplek voor 8 tot maximaal 10 mensen in 8 woonunits.

Skaeve Huse

Meestal gaat het om mensen met een verslaving, psychische aandoening en/of licht verstandelijke beperking of een combinatie daarvan. Daardoor lukt het hen niet om in een reguliere wijk of opvang te wonen, vaak omdat zij daar overlast veroorzaken door hun persoonlijke problemen. De bewoners kunnen binnen Skaeve Huse op een eigen terrein rustig wonen op enige afstand van andere omwonenden. Doordat ze daar zichzelf kunnen zijn, vervalt de overlast voor hun omgeving. Dit is voor de omgeving beter, maar ook voor de mensen zelf.

Locatie Palestinaweg Oost

Tijdens de zoektocht naar een geschikte locatie is rekening gehouden met de volgende eisen:

  • Ruimte voor 8 vrijstaande woonunits en een beheerdersunit (2.100 vierkante meter) met veel afstand tussen de units.
  • Grond: geen industrie- of bedrijventerrein.
  • Op grond in eigendom van de gemeente of woningcorporatie.
  • Ligging van minimaal 75 tot 100 meter van woonbebouwing of andere gevoelige functies.
  • Rustige loop- en fietsroutes naar winkels en andere voorzieningen, bij voorkeur niet langs gevoelige functies zoals speelplekken voor kinderen of scholen, vanwege de drukkere omgeving voor de Skaeve Huse-bewoners.
  • Mogelijkheid om het terrein af te schermen door groen of een schutting, zowel om overlast te beperken als om de privacy te bevorderen.
  • Positief advies van de politie en Veiligheidsregio Utrecht, denk hierbij ook aan de bereikbaarheid per auto en de looproute voor politie en andere hulpverleners.
  • Geen belemmeringen vanuit bouw- en milieuwetgeving. 

Vervolgens bleven 3 locaties in Amersfoort over. Die zijn onderzocht met een QuickScan. 

De locatie aan de Palestinaweg Oost in Over de Laak - Vathorst Noord voldoet het meest aan de eisen. Het terrein ligt op voldoende afstand van woonbuurten en niet al te ver van voorzieningen, zoals winkels, bus en station. Op het terrein kunnen 8 tot 10 kleine woningen. Het terrein richten we groen in en schermen we af. Er is 1 centrale ingang en een nooduitgang. De locatie is goed bereikbaar voor hulpdiensten (politie, brandweer). 

Op het kaartje staat de locatie van de Skaeve Huse aangegeven. 

Locatie Skaeve Huse aan de Palestinaweg Oost
De locatie van de Skaeve Huse (met blauwe stippellijn omkaderd).

Participatie & planning

Klankbordgroep

Voor dit project is er een klankbordgroep ingesteld. De klankbordgroep is een groep mensen met verschillende belangen, zorgen, inzichten, ideeën en wensen. Denk aan (direct) omwonenden en organisaties in de omgeving. De klankbordgroep denkt mee en reageert op de plannen, tekeningen en regels die opgesteld worden. Deze heeft een raadgevende rol. Hierbij zoekt de gemeente steeds naar de balans tussen het verwerken van de inbreng van alle belanghebbenden en het bewaken van de voortgang en de uitvoerbaarheid van het project. Meld je aan voor de klankbordgroep door een e-mail te sturen naar skaevehuse@amersfoort.nl.

Stappen

We werken met de stappen die beschreven staan in de participatiegids. Op dit moment zitten we in de uitwerkingsfase.

  • De gemeente onderzocht meerdere locaties in Amersfoort. De Palestinaweg Oost in Over de Laak - Vathorst Noord is de meest geschikte plek voor Skaeve Huse.
  • Vervolgens gingen we in oktober 2022 in gesprek met buurtbewoners tijdens een inloopbijeenkomst.
  • Daar kwamen veel vragen, opmerkingen en zorgen uit. Die hebben we beantwoord en we vulden  de QuickScan aan. Deze documenten vind je onderaan deze webpagina.
  • Tijdens een nieuwe informatiebijeenkomst op 22 februari 2023 lichtten we deze nieuwe documenten toe en beantwoordden we de vervolgvragen van veel omwonenden en andere belanghebbenden. De notulen van deze avond vind je ook onderaan deze webpagina.
  • Het college besloot op 5 april 2023 om het plan verder uit te werken.
  • Daarop werkten professionals van de gemeente samen met de woningcorporatie en zorgaanbieders de voorwaarden uit in een kaderstellende notitie. Hierin staan de uitgangspunten waarbinnen we het project Skaeve Huse moeten uitvoeren.
  • Daarop konden tot en met 22 november 2023 omwonenden en andere belangstellenden reageren.
  • De gemeenteraad stelde op 30 januari 2024 de kaderstellende notitie vast.
  • Vervolgens werkten professionals van de gemeente, woningcorporatie, zorgaanbieders en Regionale Uitvoeringsdienst Utrecht (RUD) de kaders verder uit in een concept uitwerkingsvoorstel. Het woonzorgplan en het stedenbouwkundig ontwerp maken daar onderdeel van uit. Op verzoek van de klankbordgroep van omwonenden en andere belanghebbenden keek een bureau dat niet eerder betrokken was bij de realisatie van Skaeve Huse Amersfoort, vanuit het perspectief van de omwonenden naar het woonzorgplan. De adviezen van het dit bureau verwerkte de gemeente in het woonzorgplan en besprak dit met de klankbordgroep en de zorgaanbieders.
  • De gemeenteraad stemde op 15 juli 2025 in met het uitwerkingsvoorstel en het woonzorgplan voor Skaeve Huse aan de Palestinaweg Oost.
  • Nu werkt de gemeente samen met betrokken partijen aan de inrichting van het terrein. Ook daarbij raadpleegt zij de Klankbordgroep weer. 

Planning (onder voorbehoud)

Vierde kwartaal 2025 en eerste kwartaal 2026

  • Omnia Wonen heeft een omgevingsvergunning aangevraagd.
  • Verder uitwerken concept wijziging omgevingsplan.
  • De ontwerp wijziging van het omgevingsplan en het ontwerpbesluit van de omgevingsvergunning zijn waarschijnlijk eind november in te zien. Er zijn dan mogelijkheden voor het indienen van zienswijzen op het omgevingsplan en de omgevingsvergunning.

Tweede kwartaal 2026

  • Het omgevingsplan gaat voor besluit naar de gemeenteraad.
  • Mogelijkheid voor omwonenden en andere belanghebbenden om in beroep te gaan bij de Raad van State.

Op zijn vroegst half 2026

  • Start bouw Skaeve Huse.
  • Oplevering december 2026.

In de planning is eventueel bezwaar en beroep niet meegenomen.

Veel gestelde vragen

Wil je meer weten? Lees dan verder op de pagina achtergrondinformatie Skaeve Huse.