Reacties zorgen voor aanpassingen Mobiliteitsprogramma
Amersfoort geeft ruim baan aan voetgangers, fietsers, reizigers van het Openbaar Vervoer en gebruikers van deelmobiliteit. Deze uitgangspunten zijn uitgewerkt in het Omgevingsprogramma Mobiliteit 2025–2035 en de uitwerking van het nieuwe parkeerbeleid.
Op basis van de binnengekomen zienswijzen zijn de voorstellen aangepast en op 18 maart 2025 door het college vastgesteld. Indieners van een zienswijze ontvangen persoonlijk bericht of hun ingediende reactie aanleiding geeft tot aanpassing van het Omgevingsprogramma of het parkeerbeleid.
Wethouder Tyas Bijlholt (Mobiliteit) is blij met de reacties: “Het getuigt van betrokkenheid bij het onderwerp. We hebben – ook bij de bijeenkomsten tijdens de inspraakperiode – veel waardevolle ideeën opgehaald. De plannen zijn beter geworden en sluiten meer aan bij waar mensen in de praktijk mee te maken hebben.”
460 reacties
In de periode tussen 20 december 2024 en 16 februari 2025 was reactie mogelijk op het ontwerp Omgevingsprogramma Mobiliteit en de uitwerking met regelgeving over parkeren. In totaal zijn 460 reacties (zienswijzen) binnengekomen. Deze zijn samengebracht in een zienswijzennota waarin ook staat of een reactie aanleiding geeft voor aanpassing van het Omgevingsprogramma of de regelgeving voor parkeren.
Aanpassingen
De binnengekomen reacties zorgen voor een aantal aanpassingen in het Omgevingsprogramma Mobiliteit en parkeerbeleid. Enkele van deze aanpassingen:
- Het gebruik van de bezoekersregeling wordt goedkoper. Het tarief wordt € 0,30 per uur in plaats van € 0,75 per uur, met een maximum van € 1,20 per dag. Het beschikbare urentegoed voor de bezoekersregeling wordt afhankelijk gesteld van de reguleringstijden: 150 uur per kwartaal voor gebieden waar langere parkeerregulering geldt en 50 uur per kwartaal in zones met beperkte parkeerregulering.
- De camper-/caravan-/aanhangervergunning wordt aangepast van een vergunning die elke keer opnieuw voor 3 dagen moet worden aangevraagd naar een vergunning voor een jaar die bij gebruik geactiveerd moet worden.
- Er komen 3 nieuwe type parkeervergunningen: een vergunning om motoren op straat te kunnen parkeren, een bedrijfsvergunning die 24/7 geldig is en een vergunning om op straat elektrisch te kunnen laden als dit op eigen terrein niet mogelijk is.
- Op basis van de richtlijnen van het kennisinstituut CROW wordt voor elke looproute de gewenste loopruimte (breedte van een voetpad) bepaald.
- Er is een paragraaf toegevoegd over fietsveiligheid bij scholen. Hierin is onder andere opgenomen dat experimenten met een schoolstraat (voetgangersgebied) mogelijk wordt.
- Samen met de Regio Foodvalley gaan we ons inspannen om de treinverbinding met Foodvalley waar mogelijk verder te verbeteren.
- Ambitie voor de toekomst is te kijken naar de stadsbrede (auto)verkeerscirculatie. Bijvoorbeeld door binnenstedelijk verkeer minder directe routes te geven en het gebruik van bijvoorbeeld de fiets te stimuleren. Op termijn kan dit leiden tot minder verkeer over de Stadsring en de Amsterdamseweg.
Vervolg
Het aangepaste ontwerp Omgevingsprogramma Mobiliteit, de uitwerking van de regels voor parkeren en de zienswijzenota worden aan de gemeenteraad voorgelegd. De raad kan wensen en bedenkingen meegeven. Naar verwachting behandelt de commissie Omgeving dit onderwerp op 1 april en bespreekt de raad het op 22 april 2025.
De wensen en bedenkingen van de raad neemt het college mee in de definitieve vaststelling van het Omgevingsprogramma Mobiliteit 2025 – 2035 en het parkeerbeleid. De verwachting is dat het college hierover in mei een besluit neemt.
De zienswijzennota, het ontwerp Omgevingsprogramma Mobiliteit en alle regelgeving over parkeren is te vinden op de webpagina over mobiliteit.