Samenvatting collegebesluiten 10 maart 2026

Het college van burgemeester en wethouders neemt wekelijks besluiten. Dit zijn de besluiten met een korte toelichting van deze week.

Samenvatting collegebesluiten 

Intentieovereenkomst Verduurzaming bestratingsmaterialen

Gemeente Amersfoort gaat samen met gemeenten Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Rotterdam de Intentieovereenkomst verduurzaming bestratingsmaterialen aan. Doel hiervan is om leveranciers uit te dagen producten te ontwikkelen die beter zijn voor het milieu (lagere MKI) en grondstoffen hergebruiken (circulair). Met het aangaan van de Intentieovereenkomst gaan de genoemde gemeenten in de volgende aanbestedingen dezelfde contracteisen toepassen. Zo zorgen opdrachtgevers voor een eenduidige en voldoende vraag naar duurzame bestratingsmaterialen. Door duurzame betonnen bestratingsmaterialen in te kopen, kan Gemeente Amersfoort de milieu-impact van projecten in de openbare ruimte structureel verlagen. Zo werken we samen aan een duurzamer en CO2-neutraler Amersfoort

Beslissen op bezwaarschriften restrictielijst POET GROP

Met het invoeren van vergunningparkeren, heeft de gemeente een lijst opgesteld van adressen waar op eigen terrein moet worden geparkeerd (Parkeren Op Eigen Terrein, POET) en adressen die geen recht hebben op een parkeervergunning (GROP). Met dit collegebesluit beslist de gemeente op 49 bezwaarschriften tegen de vaststelling van deze lijst. In 10 gevallen geeft de gemeente de bezwaarmakers gelijk, in 38 gevallen niet en in één geval geeft de gemeente de bezwaarmaker deels gelijk. Deze wijziging wordt meteen doorgegeven aan ParkeerService. Daardoor wordt een aanvraag voor een parkeervergunning van bewoners met een gewijzigde status niet om die reden afgewezen. De gemeente informeert de bezwaarmakers per brief. Inwoners die het niet eens zijn met de beslissing op bezwaar kunnen hiertegen in beroep gaan. Er zijn in totaal 400 bezwaarschriften binnengekomen. De gemeente behandelt deze in delen.

Wijziging openbaarmaking rapporten Wmo toezicht

Sinds 2021 publiceert de GGD-regio Utrecht namens de gemeenten in de regio Utrecht de rapporten van hun toezicht bij Wmo-voorzieningen openbaar. Tot nu toe waren dat alleen de rapporten van het kwaliteitstoezicht. Met het vaststellen van dit besluit gaat de GGDrU nu ook de signaal gestuurde onderzoeken openbaar maken. Zo maken ze inzichtelijk hoe aanbieders Wmo-ondersteuning leveren en waar verbeteringen nodig zijn. Dat stimuleert betere Wmo-zorg voor iedereen. De rapporten zijn te vinden op www.toezichtwmo.nl.

Wijziging subsidieregeling gratis openbaar vervoer voor inwoners van gemeente Amersfoort met een laag inkomen

Inwoners met een lager inkomen, AOW of pensioen kunnen vanaf april 2026 weer een gratis OV-abonnement aanvragen. Gemeente Amersfoort en provincie Utrecht verlengen de actie met een jaar. Abonnementhouders reizen gratis in de hele provincie Utrecht tijdens de daluren in tram, bus, buurtbus en U-flex-diensten van U-OV.

Vaststellen Groenbeheerplan Waterwingebied 2025-2035

Het beheerplan voor Het Waterwingebied is geactualiseerd. Het is opgesteld in nauwe samenwerking met de Vereniging van Vrienden van Het Waterwingebied. Het beheerplan beschrijft wat nodig is om de natuurwaarde van het gebied te versterken en tegelijkertijd een fijne plek te bieden aan bezoekers om te wandelen, spelen en verblijven.

Stand van zaken ontwikkelingen voorkomen Thuiszitten

In Amersfoort werken we nauw samen met partners in jeugd en onderwijsveld. Samen proberen we ervoor te zorgen dat alle kinderen in Amersfoort naar school kunnen gaan en hun recht op onderwijs en ontwikkeling kunnen benutten. Als kinderen (tijdelijk) niet naar school (kunnen) gaan dan zetten we ons samen in om passende oplossingen te vinden. We weten dat dit een moeilijk vraagstuk is dat geen partij alleen kan oplossen. Daarom hebben we elkaar hard nodig om vooruit te komen. Door goed samen te werken en onze krachten te bundelen, kunnen we kinderen beter ondersteunen, passende ondersteuning ontwikkelen en eerder actie ondernemen.

Stand van zaken aanpak wachttijden en transformatie jeugdhulp

Het college informeert de raad over de stand van zaken van de regionale aanpak wachttijden (taskforce) en hoe we in Amersfoort samen werken aan het organiseren van ondersteuning en hulp dichtbij kinderen, jongeren en gezinnen en het voorkomen van (specialistische) jeugdhulp.

Het bieden van tijdige, passende hulp is een brede verantwoordelijkheid. Daarom zijn in de taskforce aanpak wachttijden de verschillende samenwerkende partners rondom jeugd vertegenwoordigd. De aanpak van wachttijden is echter geen ‘quick fix’. Die ene knop om aan te draaien is er niet. De wachttijden zijn een symptoom van een vastgelopen ‘systeem’. Om dit systeem aan te passen is het nodig om aan een veel knoppen tegelijk te draaien. Het plan van 8 aanpak van de taskforce is eind maart klaar. Het college benoemt alvast een aantal inzichten en concrete maatregelen uit het plan.

Ondertussen nam MetMaya, de aanbieder voor aanvullende specialistische jeugdhulp in de regio Amersfoort, samen met partners verschillende acties om de eigen wachttijden terug te dringen. MetMaya ziet op dit moment een dalende trend in het aantal aanmeldingen per maand en een stabiel aantal wachtenden. De gemiddelde wachttijd lijkt (voorzichtig) te dalen.

Tegelijkertijd gebeurt er in Amersfoort veel om de omgeving waarin kinderen opgroeien te versterken. Daar willen we ook graag de Amersfoortse samenleving bij betrekken. Daarom gaan we met jongeren, ouders, leerkrachten, vrijwilligers en professionals in gesprek over opvoeden en opgroeien. Daarbij kunnen zij hun ervaringen en vragen op verschillende momenten en plekken in de stad delen. Zo kunnen we met elkaar bepalen wat kinderen, jongeren en gezinnen in Amersfoort nodig hebben en welke steun de stad daarbij moet bieden. Ook zorgen deze gesprekken voor meer onderling begrip. We bereiden de gesprekken samen met de stad voor.  

Voortgangsrapportage woningbouw 2025 - 2

In de voortgangsrapportage woningbouwopgave van gemeente Amersfoort is te lezen dat er in 2025 netto 436 woningen zijn opgeleverd, minder dan de beoogde ontwikkeling van gemiddeld 1000 woningen per jaar. De ongunstigere economische omstandigheden voor woningbouw lijken nu ook gevolgen voor Amersfoort te hebben. Op papier zijn er voldoende plannen, maar een belangrijk aandachtspunt ligt bij de voortgang van de projecten. Een samenhang van factoren is bepalend voor de voortgang van projecten, de veelheid van beleid en regels, beroepsprocedures bij Raad van State maar ook onduidelijkheid en onzekerheid over o.a. netcongestie en stikstof, en regelmatig wijzigend rijksbeleid op gebied van wonen geven onvoldoende zekerheid voor initiatiefnemers om door te kunnen pakken. Om het tempo erin te houden, spannen wij ons maximaal in met alle betrokken partijen om mogelijke knelpunten en belemmeringen zoveel als mogelijk op te lossen. Daarnaast gaan we ons ook inzetten op het realiseren van meer flexwoningen.

Voortgang Uitvoeringsprogramma Meedoen en Rondkomen

Met het uitvoeringsprogramma Meedoen en Rondkomen helpen we inwoners die moeite hebben met rondkomen sneller en beter. We maken ondersteuning eenvoudiger, duidelijker en dichterbij. Samen met inwoners en partners werken we aan een stad waarin iedereen kan meedoen. Het uitvoeringsprogramma bundelt bestaande regelingen en initiatieven om bestaansonzekerheid onder Amersfoorters te verminderen en te versterken. Het biedt inwoners met lage inkomens, geldzorgen of schulden meer kansen op een zeker bestaan, met nadruk op maatwerk, vertrouwen en keuzevrijheid. Ook worden onnodige controles verminderd en krijgen inwoners één centraal aanspreekpunt voor ondersteuning, zodat hulp eenvoudiger en toegankelijker wordt. Samen met partners zetten we in op meer kansengelijkheid voor iedereen.

Met ingang van 1 januari 2026 zijn de eerste wijzigingen van de Participatiewet in balans ingevoerd. De Participatiewet bood onvoldoende ruimte voor maatwerk en legt te veel nadruk op controle in plaats van vertrouwen. Dit belemmert een menselijke benadering. Om dit te verbeteren is het Rijk het programma Participatiewet in balans gestart, met als doel regels en uitvoering beter laten aansluiten op de mogelijkheden en omstandigheden van mensen. Net zoals in het Uitvoeringsprogramma Meedoen en Rondkomen zijn menselijke maat, vertrouwen en vereenvoudiging belangrijke uitgangspunten van de Participatiewet in balans.

Schriftelijke raadsvragen

Het college beantwoordde deze week de volgende raadsvragen.

  • Gevolgen voor mens en dier door mogelijke opening Lelystad Airport
  • Sportvoorzieningen met maatschappelijke impact
  • Gashouder op Rioolwaterzuivering Amersfoort 

Collegeberichten

Het college stelde de onderstaande collegeberichten vast.

  • Wijziging omgevingsplan Achterhoekerweg 18 en omgeving
  • Technische wijziging omgevingsplan ‘’begripsbepalingen woningtypologieën’
  • Economische Thermometer Amersfoort februari 2026
  • UF-schuim en woningisolatie
  • Komst nieuwe deelmobiliteitsaanbieder Voi in Amersfoort vanaf mei 2026 

Documenten

Benieuwd naar de onderliggende stukken en gepubliceerde collegeberichten? Bekijk deze op de website Politiek Portaal