Liveblog Verkiezingen in Amersfoort

Volg de gemeenteraadsverkiezing in Amersfoort woensdag 18 maart 2026. Met foto’s en korte verhalen van de dag. We laten zien we hoe het stemmen verloopt, met tussentijdse opkomstpercentages en de voorlopige opkomst en de voorlopige uitslag rond 2.00 uur op donderdag 19 maart.

Einde liveblog

Houdt de gemeenteraadsverkiezing uitslag in de gaten via Verkiezingsuitslagen. Het definitieve opkomstpercentage delen we via Opkomstpercentages.

Stemmen opnieuw centraal tellen

Vandaag tellen we met veel mensen alle stemmen opnieuw op een centrale locatie (sporthal Zielhorst). 

De voorlopige uitslagen kan je terugvinden op onze website.

Stemmen hertellen in Zielhorst

Voorlopige uitslag

De voorlopige uitslag van de verkiezing is bekend van alle 112 stembureaus.  

Groepen mensen in het Eemhuis

Opkomstpercentage 00.15 uur

Van de stemgerechtigden in Amersfoort bracht 66,5 % van een stem uit. Bekijk de opkomstpercentages van de hele dag.

Tweede voorlopige uitslag 23.15 uur

Dit is de tweede voorlopige uitslag van de verkiezing. 87 van de 112 stembureaus zijn geteld. 

Eerste voorlopige uitslag 22.15 uur

De eerste voorlopige uitslag van de verkiezing is bekend. 6 van de 112 stembureaus zijn geteld.  

Livestream van de uitslagenavond

Tellen in de sporthal

In Sporthal Zielhorst is het tellen van de stemmen begonnen. Een grote groep tellers stroomt de zaal binnen en houdt zich bezig met de stapels stembiljetten. 

We verwachten dat deze telklus zeker tot in de late uurtjes van de nacht duurt. 

Tafels met stembiljetten in een sporthal

Stemmen kan niet meer

De stembureaus zijn nu gesloten. Je kunt niet meer stemmen. Bedankt voor het stemmen! 

Het stembureau van het stadhuis aan de buitenkant in de avond

Je kunt nog 1 uur stemmen

Om 21.00 uur sluiten de stembureaus. Je hebt dus nog 1 uur om je stem uit te brengen. Zoek je nog snel een stembureau? Kijk naar een stembureau in de buurt.

Opkomstpercentage 19.30 uur

Om 19.30 uur bracht 53,9 % van de stemgerechtigden een stem uit. Dat zijn 68.826 stemmen. Bekijk alle opkomstpercentages hier.

Fietsmaatjes trappen de ander naar stembureau

Fietsmaatje Alfred Coenen (68) stapte vanochtend om 8.00 uur al op de duofiets. Vanmiddag om 15.30 uur pendelt hij nog steeds heen en weer tussen de Monseigneur Blom stichting aan de Barchman Wuijtierslaan en het stembureau in Birkhoven. Coenen: "Mevrouw Elmerdorp kan anders niet stemmen. Zelf kan ze niet meer fietsen. Ik vind het geweldig om iets te betekenen voor een ander, en helemaal op een zonnige dag als vandaag!" 

Hij is niet de enige. Ook op niet-verkiezingsdagen trappen 160 Amersfoortse fietsmaatjes door de stad met mensen die anders hun huis nauwelijks meer uitkomen. "Onderweg heb je heel mooie gesprekken, soms ook ontroerend. Je hebt echt contact!"

2 mensen in een duofiets

Opkomstpercentage 15.30 uur

Om 15.30 uur bracht 31,4% van de stemgerechtigden een stem uit. Dat zijn 40.190 stemmen. Bekijk alle opkomstpercentages hier.

'Niet stemmen is dom'

Op het ROC Midden Nederland in Schothorst bemensen studenten vandaag een stembureau. Heel veel jongeren in Amersfoort stemmen niet en de jongeren op dit stembureau vinden daar wat van. Rik (20) vertelt: ‘Wij zijn de toekomst en het is gewoon dom om niet te stemmen. Want dan bepaal je niet over je eigen toekomst.’

‘Het is heel erg belangrijk voor jongeren om te stemmen, omdat wij andere normen en waarden dan oudere mensen hebben’ vertelt Tessa (18) ‘Wij hebben hele andere dingen nodig voor bijvoorbeeld wonen en veiligheid, en daarover moet je je stem laten horen’. Djanique (20): ‘Ik stem omdat ik een hele duidelijke mening heb over hoe ik graag dingen zou willen zien, en dan zou ik vervolgens niet stemmen? Dat is gek.’

Het is enorm belangrijk om als jongere ook je stem te laten horen, en dat laten deze jongeren maar zien. Zij stemmen allemaal, jij ook? 

4 studenten voor een bordje met Stembureau in het ROC Midden-Nederland

Stemmen met een ramadanhapje

Buurtbewoners Antje en Eelco brengen hun stem vandaag uit bij de Mevlana moskee. "Lekker dichtbij en het herinnert ons aan de warme mensen die we op vakantie in Turkije hebben ontmoet." 

Na het uitbrengen van de stemmen staat bij het rode potlood-inleverbakje een grote schaal met ramadanhapjes klaar. Een cadeautje van de moskee, met daarop in grote glitterletters 'Ramadan kareem'. 

Twee mensen voor de moskee die hebben gestemd

Stemmen met een nieuw identiteitsbewijs

Ook jonge Amersfoorters laten hun stem horen. Mirthe (18) bracht haar stem uit in de ontvangsthal van het Stadhuis. Handig, want ze had vlak daarvoor haar nieuwe identiteitsbewijs opgehaald. 

De voorzitter van het stembureau vroeg of het haar eerste keer stemmen was en of ze het spannend vond. "Ik mocht met de landelijke verkiezingen ook al stemmen. Thuis doen we samen de stemwijzers en hebben we het erover op wie we gaan stemmen. Dus ik wist al goed wat ik wilde." 

Iemand die aan het stemmen is bij het stembureau

Opkomstpercentage 11.30 uur

Om 11.30 uur bracht 14% van de stemgerechtigden een stem uit. Dat zijn 18.451 stemmen. Bekijk alle opkomstpercentages hier.

Directeur Cecile Tulen van basisschool De Malelanden

Een extra drukke start van de schooldag. Vanaf half acht vanochtend stromen de eerste stemmers al het gymlokaal van bassischool De Malelanden in Nieuwland binnen. 

Cecile Tulen: "We grijpen de gemeenteraadsverkiezing bewust aan als project. In de bovenbouwlessen besteden we er veel aandacht aan. Ik zie dat kinderen hun ouders meenemen naar het stembureau." 

Basisschooldirecteur staat voor haar school

Burgemeester op de tandem

Burgemeester Lucas Bolsius bracht vanmorgen zijn stem uit in de Ansfriduskerk. Direct daarna startte hij een fietstocht om een flitsbezoek te brengen aan zoveel mogelijk stembureaus in de stad. Net als bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen fietst hij langs verschillende locaties om stembureauleden en vrijwilligers te bedanken voor hun inzet. 

Burgemeester Bolsius met de fietsen voor een stembureau

We zijn begonnen!

Welkom bij deze liveblog. We zijn begonnen! Volg de livebog en hoe het gaat bij de stembureaus in Amersfoort

Verkiezingsdebat in het Icoontheater

Inwoners van Vathorst en Hooglanderveen bereidden zich voor op de gemeenteraadsverkiezing. In een vol Icoontheater gingen ze in gesprek met Amersfoortse politici. Kijk het debat terug via Youtube

Publiek in het Icoontheater

Let op: herken de juiste envelop met stempas

Er zijn huis-aan-huis enveloppen bezorgd die erg lijken op de stempas voor de Gemeenteraadsverkiezing. Gemeente Amersfoort is hiervan niet de afzender. 

Je hebt je stempas nodig om te kunnen stemmen. Dus let op welke envelop je meeneemt. 

Foto van een goede stempas
Zo ziet de officiële envelop met de stempas er uit

Amersfoortse jongeren debatteren in Fluor

De jongerenraad van Amersfoort had gisteravond Poppodium Fluor omgetoverd tot een arena waar raadsleden en jongeren uit de stad in gesprek gingen over hete hangijzers uit de gemeentepolitiek. De sfeer zat er vanaf het begin lekker in. Helemaal hip, met toffe muziekbandjes en een woordje van de burgemeester die de jongeren op het hart drukte om hun stem te laten horen bij de gemeenteraadsverkiezing. Nog altijd gaat maar 1 op de 3 jongeren tussen de 18 en 25 jaar naar de stembus. De jongerenraad werkt hard om dit te veranderen. 

Jongeren in fluor verkiezingen evenement

Woensdag 18 maart: Gemeenteraadsverkiezing 2026

Woensdag 18 maart 2026 stemmen inwoners uit Amersfoort wie de komende 4 jaar in de Gemeenteraad hun belangen vertegenwoordigt.

Ga je ook stemmen? 

Afbeelding met de Koppelpoort op de achtergrond en een hand met een rood stempotlood op de voorgrond.