Excuses Amersfoorts stadsbestuur voor betrokkenheid slavernijverleden

Burgemeester Lucas Bolsius bood op dinsdag 30 juni 2026, tijdens de herdenking van Keti Koti, excuses aan voor de betrokkenheid van het stadsbestuur van Amersfoort bij het koloniale slavernijverleden van Nederland door de West- en Oost compagnieën. Het boek 'De stad die wij delen – over slavernij, erfenis en toekomst in Amersfoort en omgeving' wordt op vrijdag 10 juli gepresenteerd. Het koloniale slavernijverleden van Amersfoort en omgeving komt hierin in beeld en laat zien hoe dit verleden doorwerkt in de huidige samenleving.

Betrokkenheid

Het koloniale slavernijverleden is niet ver weg, maar is dagelijks nog voelbaar. Het stadsbestuur van Amersfoort en de stad Amersfoort zijn in de periode van ruim 350 jaar koloniale slavernij op verschillende manieren betrokken geweest bij dit verleden. Dit is terug te vinden in besluiten van het stadsbestuur, in persoonlijke verwevenheid van bestuurders met profijt uit slavernij en in de vele relaties van instellingen en particulieren in de stad, variërend van onder meer investeerders, eigenaren van plantages en erfgenamen van geld uit slavernij. 

Boekpresentatie

Tijdens de bijeenkomst op 10 juli vindt de officiële presentatie van het boek plaats. Onderzoekers en andere betrokkenen vertellen over hun onderzoek en delen verhalen uit het boek. Ook is er muziek en gelegenheid om elkaar te ontmoeten.