Buitengebied Over de Laak
Algemeen
Over de Laak ligt ten noorden van Vathorst, boven de Laak. De gemeente wil hier een groen en recreatief gebied van maken. Over de inrichting is eerder nagedacht. Nu de gemeente een groot deel van de grond in bezit krijgt, kunnen we opnieuw kijken naar de mogelijkheden voor het hele gebied.
Dit speelt nu in Over de Laak
- Het Uiverhoevepad (Klompenpad van 7 km) is op papier uitgewerkt en het plan gaat mee in het gebiedsproces Over de Laak. Dit proces start naar alle waarschijnlijkheid in 2027. Eerst was het de bedoeling het Klompenpad nu al aan te leggen, maar door verplichte bescherming van het leefgebied van de haas is er meer ruimte voor het Klompenpad in het gebied nodig. We wegen hierbij alle belangen en gevolgen tegen elkaar af..
- In ’t Hammetje start de bouw van het clubhuis van Scouting Sint Jozef begin 2027 en de bouw van het restaurant na de zomer van 2027. Aansluitend legt de gemeente 19 parkeerplaatsen aan en gaan scouting en horeca begin 2028 open.
- We vragen bezoekers van ’t Hammetje, Waterrijk en Speelpolder lopend of met de fiets te komen. Er gelden meer regels. Deze staan op de groene borden in het gebied.
- Parkeren in de bermen is verboden. Daarom heeft de gemeente in juni 2026 parkeerverbodsborden geplaatst op de Domstraat, Palestinaweg Oost en de Palissaden
- De gemeente onderzoekt hoe we de oversteek op de route vanaf de Terschellingkade naar ’t Hammetje veiliger kunnen maken en we houden ook in de gaten hoe druk het is met geparkeerde auto’s in de woonwijk.
- Netbeheerder TenneT werkt momenteel aan plannen voor een nieuw hoogspanningsstation in Amersfoort-Noord. De elektriciteitsverbinding naar dit station loopt straks door Over de Laak. De Gemeente vindt het belangrijk dat de plannen in het gebied goed op elkaar aansluiten en dat er zorgvuldig wordt omgegaan met de natuur, bewoners, omwonenden en ondernemers in het gebied. TenneT informeert omwonenden over de plannen voor het hoogspanningsstation en de elektriciteitsverbinding. Daarbij krijgen zij de gelegenheid om te reageren. Meer informatie staat op de website van TenneT.
Waarom een plan nodig is
Met de komst van de nieuwe wijk Bovenduist komen er meer inwoners bij. Zij hebben natuur en recreatie dichtbij huis nodig om te ontspannen. Het is daarom belangrijk dat het groen rond de stad meegroeit. Bovendien vindt de Gemeente dat we verantwoord en zorgvuldig met het buitengebied van Amersfoort moeten omgaan. Daarom wil de gemeente een visie maken over hoe we Over de Laak het beste kunnen inrichten.
Hoe we het plan maken
De gemeente wil samen met inwoners en ondernemers één plan (visie) maken voor het hele gebied. In deze visie bepalen we eerst wat voor soort gebied Over de Laak kan zijn en wat daarbij past.
Daarna werken we dit verder uit: wat komt er precies, waar komt het en hoe gaan we het uitvoeren. Zo zorgen we voor samenhang in het gebied en voor meerwaarde voor mensen, dieren en natuur.
In het verleden zijn er al plannen gemaakt voor Over de Laak, samen met omwonenden en andere betrokkenen. Toen konden uiteindelijk maar drie gebieden worden ontwikkeld (zie hieronder), omdat de gemeente niet alle gronden in eigendom had. Nu krijgt de gemeente meer grond in bezit. De ideeën van toen nemen we mee en combineren we met nieuwe inzichten en opgaven. Dit doen we in overleg met de mensen in en rondom het gebied. Zo ontstaat een plan dat duurzaam en toekomstbestendig is.
Bestaande deelgebieden
In Over de Laak zijn drie gebieden al ingericht.
Waterrijk
Waterrijk is geopend in 2022. Het was vroeger landbouwgrond en is nu een rustig natuurgebied met wandelpaden en een vogelkijkpunt. Honden zijn niet toegestaan, maar er is wel een losloopplek. Aan de rand van Waterrijk is Tuinpark Laakzijde gevestigd. Hier kan je groente telen, bloemenplukken of wat eten en drinken bij het theehuis.
Speelpolder
Speelpolder is in 2026 geopend. Het is een natuurspeelplek midden in de polder met houten speeltoestellen. De inrichting is gemaakt samen met de Kinderwijkraad en bewoners van Vathorst.
’t Hammetje
’t Hammetje is sinds december 2025 toegankelijk voor bezoekers. Je kunt hier wandelen rondom de waterpartij en gebruikmaken van de speel- en sporttoestellen, de grote zandspeelplek en de uitkijkplek bij kunstwerk de Uiverhoeve. Fietsen en paardrijden zijn niet toegestaan. Zwemmen, varen en vissen kan en mag hier ook niet, omdat er puin onder het wateroppervlak ligt. Honden zijn welkom. In het gebied is een losloopplek voor honden. Op de andere paden moeten honden aangelijnd zijn.
In ’t Hammetje staan ook drie bijzondere bouwwerken, de zogenoemde folly’s van voormalig eigenaar Willem Ham. Deze zijn nog steeds te zien in het gebied. Voor de veiligheid en bescherming zijn twee folly's achter een hek geplaatst en is het niet toegestaan om erop te klimmen.
De planning
De gemeente onderzoekt op dit moment wat nodig is om een plan (visie) voor Over de Laak te maken. We voeren verkennende gesprekken met belangengroepen, grondeigenaren en andere betrokkenen. Ook kijken we naar de mogelijkheden en randvoorwaarden in het gebied, vanuit ecologie, recreatie, gebruik van de grond en bestaande politieke en maatschappelijke plannen en opgaven.
Als deze verkenning is afgerond, kan de gemeente starten met het maken van een visie voor het hele gebied, samen met de omgeving. Zodra daar meer duidelijkheid over is, delen we dat op deze pagina.
Nieuwsbrief en contact
In de toekomst zijn er verschillende manieren voor jou om mee te denken en te reageren op de plannen. Wil je hiervan op de hoogte blijven? Meld je aan voor de nieuwsbrief of neem contact op met de gemeente via overdelaak@amersfoort.nl of bel de gemeente op telefoonnummer 14 033.